Czasem zdarza się tak, że problem który nas spotyka, ze względu na stopień skomplikowania, czy też na jego szczególną naturę musimy rozwiązać, a nie wiemy jak się do tego zabrać. Bywa, że przychodzi nam do głowy zwrócenie się o pomoc do detektywa. Mamy jakieś tam wyobrażenie o tym, czym się on zajmuje i przypuszczamy, że wie jak zaradzić naszym sprawom. W tym momencie najczęściej pojawia się pytanie: do kogo z tym pójść? Którego detektywa wybrać? O ile mechanika samochodowego czy budowlańca może nam polecić pewnie co drugi znajomy, o tyle z detektywem jest kłopot. Kto z naszych znajomych zna dobrego detektywa? Jeśli zna to pewnie korzystał, a jak korzystał to może nie chcieć się przyznać, bo to oznaczałoby, że pewnie sam miał problem. Do kogo więc pójść? Nie jest łatwo odpowiedzieć, jeśli nie mamy kogoś, kto wskaże właściwą osobę, ale na pewno przy wyborze detektywa jest kilka wyznaczników, którymi należy się kierować.
- Detektyw musi posiadać licencję detektywa, a osoba prowadząca biuro detektywistyczne(nie zawsze detektyw), powinna swoją działalność mieć wpisaną do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Informacja o posiadaniu wymienionych uprawnień, według mnie, powinna być umieszczona na stronie internetowej danego biura. Pozwala to na starcie zweryfikować choć w elementarnym stopniu wiarygodność detektywa.
- Osoba prowadząca działalność detektywistyczną zobowiązana jest do posiadania polisy OC. Nie zawadzi podczas spotkania z detektywem zapytać i o ten fakt. Teoretycznie szanujący się detektyw żadnej szkody nie powinien wyrządzić, ale… my jeszcze nie wiemy, czy mamy do czynienia z szanującym się detektywem.
- Osobiście nie preferuję „przechwalania się” swoimi możliwościami na mojej stronie internetowej detektyw-silwanow.pl. Gdyby też ktoś zapytał mnie o zdanie w tej kwestii, zaleciłbym pewną ostrożność w stosunku do biur detektywistycznych, które deklarują, że wszystko mogą ustalić, albo że zrealizowały setki spraw. Owszem, profesjonalny detektyw może zdobyć naprawdę wiele informacji. Ale wiele, nie znaczy wszystkie. Czytając opisy niektórych biur, mam jednak wrażenie, że efekciarstwo przesłania rozsądek. Detektyw to nie oficer wywiadu. Nasze możliwości są mimo wszystko ograniczone i ściśle określone przez Ustawę o usługach detektywistycznych. A setki zrealizowanych spraw? Jest to oczywiście możliwe, ale jeśli biuro istnieje od niedawna, miałbym wątpliwości co do prawdziwości tego stwierdzenia.
- Biuro detektywistyczne już w nazwie ma słowo BIURO. To ważne. Spotkałem już firmy, które nie podają na stronach internetowych swoich adresów. Być może mają ku temu swoje powody, ale może to być zastanawiające. Sam nie posiadam własnego biura, ale mam podpisaną umowę z firmą, która w zależności od moich potrzeb udostępnia mi lokal. Nie rozumiem więc opisanych przypadków, gdy nie jest dostępna informacja o adresie danego biura detektywistycznego.
Podsumowując, jeśli potrzebujemy detektywa, a nikt nie może nam żadnego polecić, warto poświęcić chwilę, poczytać i podzwonić, zanim powierzymy komuś naszą prywatność i nasze pieniądze. Warto się dowiedzieć co otrzymamy po podpisaniu umowy, zwłaszcza w przypadku, gdy sprawozdanie detektywistyczne stanowić ma dowód w sądzie. Nie zawsze pierwsze miejsca w wyszukiwarkach są adekwatne do jakości usług, a barwny opis na stronie, niestety czasem pozostaje tylko opisem.
Zachęcam do skorzystania z usług Biura Detektywistycznego Silwanow.